... Hľadanie veľkonočného vajíčka ...
- 1
... VESELÚ VEĽKÚ NOC ...
Divadelné predstavenie ,, O krtkovi a jeho kamarátoch "
ZBER SABI VIEČOK A TETRAPAKOV
Milí rodičia, zber SABI viečok a tetrapakov sa pomaly blíži ku koncu - 29.apríla 2024. Spokojne môžete ešte zbierať a nosiť do zberu. S pozdravom Kubová
Fašiangový karneval ...
Hudobné vystúpenie uja Viktora ...
Predplavecká príprava ....
Oznam pre rodičov
Vianočná besiedka
......Vianoce krásné sú a stromček žiari, darčeky rozdáva Ježiško malý........
Aj my sme dnes mali krásny Vianočný deň, ktorý sme si spríjemnili vystúpeniami detí zo všetkých tried. Škôlkou sa rozoznievali koledy a deti sa zvŕtali v krásnych tancoch.
Svetový deň detí
20. november je výnimočný deň: Svetový deň detí.
Možno sa však pýtate, či sa Deň detí neoslavuje 1. júna.
Nuž áno, tento je však trochu iný - a my vás pozývame, aby ste sa k nám pridali pri jeho oslave. 1. jún sa zvyčajne oslavuje v strednej a východnej Európe, zatiaľ čo 20. november je celosvetovým dňom detí, ktorým si pripomíname prijatie Deklarácie práv dieťaťa Organizáciou Spojených národov v roku 1959.
UNICEF je organizácia zodpovedná za ochranu a podporu detí. Každoročne využívame príležitosť pripomenúť nám všetkým dôležitosť práv detí prostredníctvom rôznych aktivít a kampaní.
Naša škola sa do osláv zapojí pod heslom DOPRAJME DEŤOM ZDRAVÝMI OČKAMI POZERAŤ NA SVET.
Začiatok školského roka
Úlohou modernej školy je okrem iného vytvárať pre deti, žiakov či študentov podnetné prostredie, ktoré je zárukou efektívneho , a zároveň nenásilného a systematického získavania nových informácií, poznatkov či zručností a návykov.
Bez ohľadu na vek vzdelávaných môžeme povedať , že najlepšie sa nám učí vtedy, keď sú nové poznatky sprostredkované priamo. Známe príslovie: ,,radšej raz vidieť ako stokrát počuť“ je nadčasovým odkazom pre všetkých, ktorí majú skutočný záujem na tom, aby učenie bolo príťažlivé a získané informácie trvácne. Preto sa pri tvorbe plánu práce školy čoraz viac snažíme plánovať pre deti také aktivity, ktoré im prinesú silný emocionálny zážitok, ktorý bude na viac obohatený o množstvo zmyslových vnemov a bude sa spájať s osobnou skúsenosťou. V odbornej pedagogickej obci sa to nazýva zážitkové učenie - staronová aktivizujúca metóda práce.
Z minulého školského roku zanechali v deťoch obrovské nové zážitky, okrem tých, ktoré majú v našej škole svoju tradíciu s niekoľkoročnou históriou aj také aktivity ako návšteva hasičskej zbrojnice, beseda so zamestnancami mestského úradu, spojená s praktickou ukážkou práce mestských policajtov, návšteva železničnej stanice v Sabinove, beseda s dentálnou hygieničkou, spojená s nácvikom správneho umývania zubov, exkurzia v Planetáriu v Prešove, v Spišskom Hrhove či návšteva detského divadla v Košiciach. Nie je také samozrejmé, že deti môžu vidieť skutočné a živé domáce zvieratá, pozorovať planéty a súhvezdia, spoznávať niekdajší spôsob života, miesiť cesto, mlieť múku alebo dotknúť sa ozajstného hasiča či policajta.
Besedy, exkurzie či výlety sú podstatne náročnejšie na prípravu a organizáciu , berúc pri tom do úvahy zvýšené bezpečnostné riziká či finančnú náročnosť. Napriek tomu sa nám úspešne darí takéto aktivity realizovať a to aj za výraznej ochoty tých, ktorých o spoluprácu požiadame.
O tom, že tieto chvíle zanechali v deťoch trvalé stopy niet pochýb. Svedčia o tom nie len ich vypovedané zážitky, ale aj krásne kresby a maľby prepracované do zaujímavých detailov. Naše poďakovanie patrí všetkým, ktorí nám pomáhajú predstavovať deťom skutočný svet a život v ňom, ktorý by inak mohli vidieť iba na obrázkoch. Ďakujeme.
riad. MŠ na 9. mája v Sabinove
Rodič - výchova - dieťa
Vďaka podnetnej, obsažnej a vzájomnej interakcii rodiča s dieťaťom vzniká podporovaný, uvedomovaný (a isto tiež bezpečný) proces spontánneho odpútavania sa spojený so sebauvedomovaním, v ktorom má dieťa príležitosť uvedomovať si seba samé a svoje možnosti. V momente, keď rodič čosi výchovné racionálne zdôvodní, oberá svoje dieťa o možnosť špekulovať o rodičových výchovných zámerov. Vzájomné výchovné očakávania a ich naplnenie určujú obraz detského sveta. Rodič by si mal uvedomovať, že iní ľudia či rovesníci dieťaťa poskytujú dieťaťu menej istoty, alebo skôr ju neposkytujú vôbec a nie je možné od nich očakávať toleranciu správania dieťaťa. Dieťa je tak vystavené mnohým rizikám a nevšímavý (alebo len výberovo všímavý) rodič neposkytuje dieťaťu zázemie a najbližšiu istotu. Rodič má byť podporou dieťaťa v jeho sebauvedomovaní a osamostatňovaní sa. Sebaistému dieťaťu zväčša nerobí problém spoznávať nový terén, objavovať možnosti a tešiť sa z toho. Spoluúčasť rodiča je v tomto určujúca. Kvalita vzťahov rodiča s dieťaťom vytvára už spomínané zázemie práve vtedy, keď dieťa pri objavovaní narazí na prekážku. Rodič má poskytnúť reflexiu, vyzdvihnúť konkrétnu úspešnosť dieťaťa a podnietiť dieťa na ďalšiu úspešnosť. Mnohé činnosti má vlastne rodič vykonávať spoločne s dieťaťom, nielen kvôli sociokultúrnej skúsenosti dospelého človeka, ale kvôli spoločne strávenému času, kedy spoločné a vzájomné činnosti umožňujú podeliť sa o skúsenosť pochádzajúcu z rozvojatvorných možností, príležitostí a privátneho vzťahu; blízkosti rodiča a dieťaťa.